STRONA GŁÓWNA

   GRUBYZWIERZ...

   ZŁÓW I WYPUŚĆ

   METODY POŁOWU

   ARTYKUŁY

   RELACJE Z WYPRAW

   ŁOWISKA

   FILMY

   GRY

   KUCHNIA

   LINKOWNIA

   RAPR PZW

   KSIĘGA GOŚCI

 

 

 

 

 

8

artykułów

 

 

12

metod połowu

 

 

65

relacji z wypraw

 

1

opis łowiska

 

 pajacyk_139x68.gif

 

 

 

 

Łowienie wzdręg na spinning

STRONA GŁÓWNA => METODY POŁOWU

czytano

702

razy

 ŁOWIENIE WZDRĘG METODĄ SPINNINGOWĄ

 

Łowieniem wzdręg na spinning  zainteresowałem się podczas jednej z wypraw, gdy w poszukiwaniu okoni obławiałem zatopione konary drzew. W czasie prowadzenia paproszka kilka centymatrów pod powierzchnią wody zobaczyłem mocny błysk obok przynęty a w chwilę później poczułem, że jakaś ryba skubie moją przynętę. Zwolniłem obroty korbką, paproszek nieco się zanurzył i w tym momencie miałem mocne branie. Zacięta ryba dała nura w gałęzie, jednak po chwili udało mi się ją stamtąd wyciągnąć i podebrać. Okazało się, że to wzdręga licząca ok. 20 cm. Jak na tak małą rybę walczyła zupełnie nieźle! I  do tego jaka była piekna... złoty kolor łusek, krwistoczerwone płetwy... Dostała buzi i wróciła do wody. Od tamtej pory łowienie krasnopiórek na spinning zacząłem traktowac nie jako przypadek, lecz jako zamierzony cel.

Wzdręgi szukam na skraju roślinności wynurzonej i na rozległych płyciznach. Super łowiskiem są wyrwy w trzcinach i sitowiu. Właśnie w sitowiu wzięła mi ogromna wzdręga (w pierwszym momencie myślałem że to mały karp), jednak nie udało mi się jej wyholować gdyż splątała mi zestaw o podwodny zaczep i się wypięła gdy chciałem ja wyjąć razem z krzakiem.

Dobrym sposobem na łowienie krasnopiórek jest ich wywabienie z trzcin i skupianie w jednym miejscu. Pomaga w tym zanęcanie punktowe pewnego obszaru. Jako zanętę wykorzystać można chleb, bułkę lub kupną zanętę.  Najlepsza jest rozwodniona kupna zanęta gdyż doskonale smuży i wabi ryby z daleka. Odrobina barwionych białych robaczków pozwoli nam przytrzymać stado w zasięgu rzutu.

        Zestaw na wzdręgi jest w zasadzie podobny do zwykłego zestawu okoniowego do łowienia na paproszki. Rezygnuję tu jednak z przyponu wolframowego. Przynętę mam cały czas "na oku" i widzę jaka ryba atakuje twisterka. Swoje zestawy wykonuję w następujący sposób:

1. Zawiązujemy pętle na końcówce żyłki.

2. Przecinamy jeden bok pętli w ok. 1/3 długości od węzła.

3. Do końców żyłki przywiązujemy paprocha i obciążenie.

 

 Paprocha i obciążenie możemy przywią zac na dwa sposoby:

Zestaw uniwersalny

 

Ten zestaw stosuję, gdy łowię z łodzi i rzucam przynętę pod pas trzcin (ciężarek zawsze leci jako pierwszy i to on wpada, przy zbyt dalekich rzutach w trzciny - paproch spada wtedy przed szuwary co pozwala na uniknięcie zaczepów).

 

UWAGI:

- wykonuję pętle o długości ok. 30 cm

- waga ciężarka - od 5 do 15 g

- ciężarek zawiązuję słabym węzłem (gdy ugrząźnie w zaczepie łatwo zeriw się żyłka)

- dobrymi haczykami są haczyki przeznaczone do robienia dużych much i streamerów

 

WRÓĆ DO METOD POŁOWU

 

 

Menu prawe

 


6,0 kg

 

 

 

 

Wyszukaj w Google.pl

 

 

 

Top 100 o Wedkarstwie

 

Wedkarstwo

 

Najlepsze o wędkarstwie

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2006 GrubyZwierz.pl Projekt i wykonanie: GrubyZwierz.pl

E-mail: kontakt@grubyzwierz.pl

Odsłony: 3497 Unikalne:767 Dzisiaj: 1 Online: 1Top: 21-02-2010 (9)