STRONA GŁÓWNA

   GRUBYZWIERZ...

   ZŁÓW I WYPUŚĆ

   METODY POŁOWU

   ARTYKUŁY

   RELACJE Z WYPRAW

   ŁOWISKA

   FILMY

   GRY

   KUCHNIA

   LINKOWNIA

   RAPR PZW

   KSIĘGA GOŚCI

 

 

 

 

 

8

artykułów

 

 

12

metod połowu

 

 

65

relacji z wypraw

 

1

opis łowiska

 

 pajacyk_139x68.gif

 

 

 

 

Szczupak na żywą rybkę

STRONA GŁÓWNA => METODY POŁOWU

czytano

48

razy

 ŁOWIENIE SZCZUPAKÓW W JEZIORZE NA ŻYWĄ RYBKĘ

Wędzisko, żyłka, akcesoria...

Łowienie na żywą rybkę jest metodą dozwoloną przez PZW. Często jednak słyszy się nieprzychylne komentarze pod adresem osób łowiących tą metodą. Jednak to, czy ktoś łowi na żywe rybki, jest jego osobistą sprawą. Dopóki robi to zgodnie z RAPR nie powinno się tego oceniać. Stosuj tę metodę jednak tylko wtedy, gdy chcesz zabrać złowioną rybę do domu. Szczupak często połyka głęboko przynętę co może doprowadzić do skaleczenia przez kotwicę jego skrzel. Taka ryba po wypuszczeniu może nie przeżyć!!

Łowiąc na żywca powinno się brać pod uwagę możliwość brania niewymiarowego drapieżnika, który z łatwością połyka przynętę. Gdy wędkarz spóźni się z zacięciem, może dojść do sytuacji, że drapieżnik ma przynętę z hakiem głęboko w przełyku.  Co wtedy zrobić? Przecież "niewymiarówki" do domu się nie zabiera... Zanim znajdzie się wypychacz i rozwieracz szczęk (o ile się takie przyrządy wogóle ma!!), zanim się kotwicę lub hak "wydłubie" z paszczy drapieżnika, najczęściej jest on już tak wyczerpany, że zdycha w niedługim czasie po wypuszczeniu.   Ktoś powie, że takie sytuacje  zdarzają się również  w spinningu - ale oczywiście znacznie rzadziej.

Sprawa cierpienia "żywca" jest sprawą odmienną. Jedni uważają, że ryby nic nie czują, inni przedstawiają odmienne dowody. Na pewno ryba nie czuje się za dobrze, gdy po wymianie żywca wraca z powrotem do wody. Jak ona wtedy wygląda? Rana kłuta ciała, znaczny ubytek łusek. Pleśniawka i inne dziadostwo murowane.

Końcowa uwaga dla tych, którzy zdecydują się na tę metodę:   zastosujcie koniecznie metalowy przypon o długości minimum 50 cm.  Nigdy nie wiadomo, kiedy "żywcem" zainteresuje się metrowy szczupak. Dla niego wymiarowa płotka i standardowej długości przypon to kąsek, który znika po jednym kłapnięciu paszczą głęboko w przełyku. Krótki przypon szczupak może w całości zmieścić w paszczy, po czym przegryza żyłkę i odpływa z kotwicą w gardle. 

 PAMIĘTAJ!!

W przypadku stosowania jako przynęt żywych lub martwych ryb mogą być użyte tylko ryby wymiarowe i ryby, które nie są objęte wymiarem ochronnym.

 Przykładowy zestaw do łowienia na żywą rybkę

Pokazany na rysunku wyżej zestaw można oczywiście modyfikować. Zwłaszcza jeśli chodzi o ciężarek i wielkość spławika. Z wielkością spławika nie ma co przesadzać, bo im większa bombka tym żywiec bardziej się męczy. Niektórzy wędkarze dobierają tak spławiki, żeby żywiec był w stanie zatopić go na kilkanaście sekund. Tak podana rybka na pewno jest bardziej atrakcyjna dla drapieżnika, jednak zestaw ma jedną dużą wadę, gdyż uniemożliwia łowienie ryb nad dywanem roślinności.

 WRÓĆ DO METOD POŁOWU

 

 

 

Menu prawe

 


 

 

 

 

Wyszukaj w Google.pl

 

 

 

Top 100 o Wedkarstwie

 

Wedkarstwo

 

Najlepsze o wędkarstwie

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2006 GrubyZwierz.pl Projekt i wykonanie: GrubyZwierz.pl

E-mail: kontakt@grubyzwierz.pl

Odsłony: 3497 Unikalne:767 Dzisiaj: 1 Online: 1Top: 21-02-2010 (9)