STRONA GŁÓWNA

   GRUBYZWIERZ...

   ZŁÓW I WYPUŚĆ

   METODY POŁOWU

   ARTYKUŁY

   RELACJE Z WYPRAW

   ŁOWISKA

   FILMY

   GRY

   KUCHNIA

   LINKOWNIA

   RAPR PZW

   KSIĘGA GOŚCI

 

 

 

 

 

8

artykułów

 

 

12

metod połowu

 

 

65

relacji z wypraw

 

1

opis łowiska

 

 pajacyk_139x68.gif

 

 

 

 

Łowienie szczupaków w jeziorze

STRONA GŁÓWNA => METODY POŁOWU

czytano

41

razy

 ŁOWIENIE SZCZUPAKÓW W JEZIORZE METODĄ SPINNINGOWĄ

Wędzisko, żyłka, akcesoria...

Wędka jaką używam do łowienia szczupaków (w jeziorze i w rzece) ma ciężar wyrzutu od 5 do 20g. Na szpuli kołowrotka nawinąłem ok. 150 metrów żyłki 0,20mm. Przypon wolframowy to norma.  Na wyposażeniu mam szczypce do wyczepiania przynęt oraz rozwieracz szczęk, który przydaje się gdy szczupak głęboko połknie przynętę.

Obszary porośnięte roślinnością zanurzoną

Łowiąc w takim miejscu z brzegu, wybieram woblery pływające płytkoschodzące lub rippery. Prowadzę je wtedy po torze zbliżonym do kształtu ostrza piły.  Polega to na kilkakrotnym przekręceniu korbką kołowrotka, zaniechaniu skręcania na kilka sekund, a następnie na ponownym skręcaniu żyłki. Watro też delikatnie potrząsać wędką, co dodatkowo zmienia tor ruchu przynęty, upodabniając ją do chorej rybki. Należy ciągle obserwować żyłkę gdyż może się zdarzyć, że szczupak zaatakuje przynęte w czasie jej wynurzania.

 

Łowiąc z łódki szukam miejsca, gdzie kończy się pas roślinności podwodnej sąsiadujący z głębszą wodą. Głębokość łowiska ma w tym miejscu przeważnie 3-5 metrów, wybieram więc do łowienia wobler pływający głębokoschodzący.  Technika prowadzenia przynęty jest taka sama jak w przypadku łowienia z brzegu.

Szczupak złowiony nad dywanem moczarki

 

Podwodne górki

            Dobrymi miejscami dającymi szansę na złowienie dużego szczupaka są podwodne górki. Łowiąc w takich miejscach, kotwiczę łódkę na szczycie górki i obławiam jej stoki. Jako przynętę stosuję dużego, tonącego, głębokoschodzącego woblera lub zamiennie wahadłówkę o wadze 30 gram lub rippera z 10-cio gramową główką. 

 

Takiego szczupaka można złowić nad podwodną górką

 

Trzcinowiska

            Czasem się zdarza, że w odległości ok. 1 metra od trzcin głębokość wody wynosi nawet 2-3 metry. W miejscu  takim gromadzi się dużo drobnicy, atak drapieżnika jest więc prawie że murowany. Przynętę nalezy wówczas poprowadzić nad lub pod żerującą drobnicą. Warto nieograniczać się do jednostajnego kręcenia kołowrotkiem. Ruchy szczytówki lub nierówne kręcenie korbkę kołowrotka dodatkowo uatrakcyjnią naszą przynętę.

Zatopione drzewa

            Łowiąc w pobliżu zatopionych drzew kotwiczę łódkę blisko podwodnej zawady. Ze względu na możliwość występowania zaczepów, prowadzę przynętę w odległości ok. 2 metrów od części wynurzonej drzewa, na różnej głębokości.

 WRÓĆ DO METOD POŁOWU

 

 

Menu prawe

 


7,78 kg

 

 

 

 

Wyszukaj w Google.pl

 

 

 

Top 100 o Wedkarstwie

 

Wedkarstwo

 

Najlepsze o wędkarstwie

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2006 GrubyZwierz.pl Projekt i wykonanie: GrubyZwierz.pl

E-mail: kontakt@grubyzwierz.pl

Odsłony: 3497 Unikalne:767 Dzisiaj: 1 Online: 1Top: 21-02-2010 (9)