STRONA GŁÓWNA

   GRUBYZWIERZ...

   ZŁÓW I WYPUŚĆ

   METODY POŁOWU

   ARTYKUŁY

   RELACJE Z WYPRAW

   ŁOWISKA

   FILMY

   GRY

   KUCHNIA

   LINKOWNIA

   RAPR PZW

   KSIĘGA GOŚCI

 

 

 

 

 

8

artykułów

 

 

12

metod połowu

 

 

65

relacji z wypraw

 

1

opis łowiska

 

 pajacyk_139x68.gif

 

 

 

 

Wędkarstwo - moje hobby

STRONA GŁÓWNA => METODY POŁOWU

czytano

41

razy

   ŁOWIENIE PŁOTEK W JEZIORZE NA BATA

 

Wędki jakie używam do łowienia płotek mają 3, 4 i 6 metrów. Żyłka główna ma 0,16 mm a przypon 0,10 lub 0,12 mm. Wędka sześciometrowa wyposażona jest dodatkowo w gumę amortyzującą.  Spławiki w moich zestawach mają od 0,5 do 2 gram. Dobieram je do głębokości, na której mam zamiar łowić a także do gatunku i intensywności żerowania ryb.

Moje spławiki do batów. Od lewej: spławik do 2 metrów, spławik do 6 m i superczuły kolec jezozwierza do uklejówki.

Przypon w moich zestawach ma od 15 do 25 cm długości. Haczyk dobieram przede wszystkim do intensywności żerowania ryb. Jesli płotki żerują bardzo słabo, podsuwam im przynętę podaną na haczyku nr 18, jesli żerują intensywnie, wiążę numer 12 z długim trzonkiem. Grunt ustawiam tak, aby przynęta znajdowała się ok. 15 cm ponad dnem. Gdy brania stają mniej intensywne - ustawiam grunt 30 cm wyżej. Czasem się zdarza, że płotki nie żerują przy dnie, lecz stoją w toni wodnej. Dlatego też warto często zmieniać grunt, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy za dużo brań.

Przynęty...

Płotki najczęściej łowię na białe robaczki. Decyduje o tym przede wszystkim wygoda, gdyż po każdym braniu nie trzeba zmieniać przynęty. Nie oznacza to jednak, że jest to superprzynęta na te ryby. Niejednokrotnie sie przekonałem, że płotkom bardziej smakują przynęty roślinne - pszenica, kukurydza, którymi się je zanęca przez dłuższy czas. Innym razem zaobserwowałem, że barwionymi białymi robaczkami bardziej interesuje się drobnica. Płotki powyżej 20 cm brały tylko na pszenicę.

Zanęta....

Dla początkujących wędkarzy polecam kupne mieszanki. Niekoniecznie te za 10 zł za kilogram, wystarczą te najtańsze. Warto je jednak wzbogacić w przynętę haczykową, np.: kukurydzę, pęczak czy białe robaczki. Można do niech dosypać kupnej bułki tartej i ciutkę kleju zanętowego. Gdy zanętę mamy już wymieszaną z połowy robimy kule zanętowe wielkości pomarańczy i rzucamy je w łowisko. Resztę będziemy dorzucać w trakcie łowienia. Pierwsze kule zanętowe mogą być mocniej ścisnięte w dłoniach. Dzięki temu proces ich rozpadu potrwa nieco dłużej. Podczas donęcania robimy kulki wielkości piłeczki do ping ponga niezbyt mocno ściśnięte. W łowisku do 3-5 metrów utworzy nam się słup zanętowy co cięgle będzie wabić ryby.

 Akcesoria...

Warto w tym miejscu wspomnieć o kilku rzeczach, kóre przydadzą się podczas każdej wyprawy. Jedna z nich - wyhaczacz, jes wręcz obowiązkowa. W swoim pudełu wędkarskim warto mieć: szmatkę do wycierania rąk, zwijadełko z gotowymi zestawami, zwijadełko z przyponami, pudełko ze śruciami, zapasowe haczyki, spławiki i scyzoryk.

 Wybieramy stanowisko...

Wybierając się nad wodę, którą znamy problem z wyborem łowiska mamy z głowy. Jednak gdy jesteśmy na wakacjach czy też urlopie nad nieznaną nam wodą warto poświęcić kilka chwil żeby zlokalizować ciekawsze miejsca na danym zbiorniku. Bankowymi miejscami są okolice trzcinowisk oraz zwalonych do wody drzew. W takich miejscach zawsze można liczyć na brania płotek. Gdy wakacje spędzamy w ośrodku wypoczynkowym, warto wybrać się z wędką na pomosty, w pobliżu kąpieliska. Wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy nie ma już amatorów kąpieli można spodziewać się naprawdę dobrych brań. Kąpiący się za dnia ludzie mocno mocą dno zbiornika, dzięki czemu żerujące ryby mają łatwy dostęp do naturalnego pokarmu. Na pewno nie przepłyną obojętnie koło naszych kul zanętowych.  Gdy nurkowałem raz w Pszczewie zauważyłem że stada dużych płotek regularnie penetrowały strefę kąpieliska i wyjadały rozmoczone chrupki, paluszki czy też bułki po hot dogach.  Nie przeszkadzało im nawet to, że kąpiący się ludzie chodzą im wręcz po grzbietach.

Wiosenny połów

 

Komentarze:

 

 

Dodaj komentarz:

 

Twoje Imię:

 

Twoja strona WWW:

 

Twój komentarz:

 

  

 WRÓĆ DO METOD POŁOWU

 

 

Menu prawe

 


7,78 kg

 

 

 

 

Wyszukaj w Google.pl

 

 

 

Top 100 o Wedkarstwie

 

Wedkarstwo

 

Najlepsze o wędkarstwie

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2006 GrubyZwierz.pl Projekt i wykonanie: GrubyZwierz.pl

E-mail: kontakt@grubyzwierz.pl

Odsłony: 3497 Unikalne:767 Dzisiaj: 1 Online: 1Top: 21-02-2010 (9)