STRONA GŁÓWNA

   GRUBYZWIERZ...

   ZŁÓW I WYPUŚĆ

   METODY POŁOWU

   ARTYKUŁY

   RELACJE Z WYPRAW

   ŁOWISKA

   FILMY

   GRY

   KUCHNIA

   LINKOWNIA

   RAPR PZW

   KSIĘGA GOŚCI

 

 

 

 

 

8

artykułów

 

 

12

metod połowu

 

 

65

relacji z wypraw

 

1

opis łowiska

 

 pajacyk_139x68.gif

 

 

 

 

Łowienie okoni w jeziorze

STRONA GŁÓWNA => METODY POŁOWU

czytano

32

razy

 ŁOWIENIE OKONI W JEZIORZE METODĄ SPINNINGOWĄ

 

Gdzie szukać okoni?

Za najlepsze okoniowe miejsca uważam wyrwy w trzcinowiskach, obszary gęsto porośnięte roślinnością zanurzoną, okolice zwalonych do wody drzew, rozległe płycizny i brzegi z nisko zwisającymi gałęziami drzew. Z takich miejsc nigdy nie wróciłem o kiju. Należy tylko wybrać odpowiednią przynętę. Często się zdarza, że jednego dnia z powodzeniem łowię okonie na woblery, a drugiego ryby zachowują się tak, jakby nie widziały mojej przynęty. Dlatego też, gdy mam zamiar łowić okonie, zabieram nad wodę dużo przynęt w różnych kolorach. Staram się zmieniać je na tyle często, aby trafić w "smakujący" tego dnia kolor.

Okoń złowiony przy pasie trzcin

Łowić z brzegu, z łodzi?

Moim ulubionym sposobem łowienia okoni jest brodzenie latem po płyciznach leśnych jezior i obserwowanie przynęty. Moment ataku okonia jest bardzo widowiskowy. Często się zdarza, że jedną przynętę atakuje kilka okoni jednocześnie. Emocje wtedy sięgają zenitu! Gdy nie mam ochoty pływać łódką po całym jeziorze, staram się je przywołać do miejsca, w którym rzuciłem kotwicę. Namierzam najpierw stado żerującej drobnicy i zatrzymuję ją w danym miejscu podrzucając jej od czasu do czasu garść silnie smużącej zanęty wzbogaconej o barwione białe robaczki. Żerująca drobnica robi w wodzie sporo zamętu co działa pobudzająco na pasiaste drapieżniki. Wtedy rzucam przynętę w środek "gotującej" się wody i szybko ją ściągam. Gdy nie ma brania w pierwszych kilku rzutach pozwalam przynęcie opaść ok 2 metry pod żerujące stado i dopiero wtedy przystępuję do skręcania żyłki. W czasie opadu przynęty należy obserwować żyłkę, gdyż w tym czasie możemy mieć branie. Rozpoznać je można najczęściej po gwałtownym przesunięciu się żyłki w prawo lub w lewo lub po zaprzestaniu wysnuwania się żyłki z kołowrotka.

Prowadzenie woblera

            Chcąc złowić okonia, prowadzę najczęściej wobler jednostajnie kręcąc korbką kołowrotka, jednocześnie potrząsając szczytówką wędki.  Aby sprowokować okonia do ataku, warto też przyspieszać i zwalniać skręcanie żyłki aż do całkowitego zaprzestania jej ruchu. Wynurzający się wobler działa na okonie jak płachta na byka. Łowiąc w płytkiej wodzie warto sprowadzić przynętę do samego dna co spowoduje wzburzenie obłoku mułu. Atak okonia murowany!

Łowienie na paprochy

            Łowienie na paprochy kojarzy się wędkarzom głównie z zestawem z bocznym trokiem. Używam takiego zestawu właściwie tylko wtedy, gdy mam zamiar łowić również wzdręgi. Przykładowy zestaw, oraz etapy jego sporządzania można obejrzeć w dziale METODY POŁOWU/Łowimy wzdręgi/Spinning. Oprócz takiego sposobu, łowię również na delikatne zestawy pozwalające rzucić 2cm twisterkiem na 7-10 metrów, co zupełnie wystarcza.    Taki zestaw sprawdza się na łowiskach płytkich - do 1,5-2 m. Po zarzuceniu zestawu staram się go cały czas obserwować. Tor prowadzenia przynęty - dowolny.  Warto od czasu do czasu położyć paprocha na dnie. Zaciekawione okonie podpływają do przynęty, skubią ją, a czasem nawet połykają.     Według mnie, okoniom najbardziej odpowiadają gumki w kolorach: motor oil, czerwony, żółty, czarny, fioletowy, niebieski, brązowy. Choć może się to wydać dziwne, łowiąc w miejscach, gdzie mogę się spodziewać brania szczupaka, zawsze zakładam wolframowy przypon. Jakoś nie zauważyłem żeby to okoniom przeszkadzało, nawet w bardzo przejrzystych wodach Pszczewa. 

Łowienie na obrotówki

            Obrotówki "odkryłem", gdy zacząłem swoją przygodę ze spinningiem. Na modele nr 00, 0 i 1, łowiłem wtedy okonie i szczupaczki. Za najbardziej łowne uważam te z czerwonym akcentem na paletce oraz z chwościkiem na kotwicy. Głębokość prowadzenia ustalam tak, aby przynęta poruszała się pod ławicą żerujących rybek. Pod nią właśnie czają się okonie, które tylko czekają aby jakaś rybka odłączyła się od stada... Z łowieniem na obrotówki wiąże się problem skręcania żyłki. Jak go zlikwidować, można przeczytać w artykule Systemik antyskręceniowy do obrotówek (Artykuły/Zrób to sam/Systemik antyskręceniowy do obrotówek).

 

WRÓĆ DO METOD POŁOWU

 

 

Menu prawe

 


 

 

 

 

Wyszukaj w Google.pl

 

 

 

Top 100 o Wedkarstwie

 

Wedkarstwo

 

Najlepsze o wędkarstwie

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2006 GrubyZwierz.pl Projekt i wykonanie: GrubyZwierz.pl

E-mail: kontakt@grubyzwierz.pl

Odsłony: 3497 Unikalne:767 Dzisiaj: 1 Online: 1Top: 21-02-2010 (9)